Ľudia, ktorí sa zamestnajú mimo bydliska, dostanú príspevok na nájom

Publikované: 31.12.2015

Podmienkou je, že si ľudia nájdu riadny pracovný pomer, minimálne však na pol roka.

Zavedenie nového príspevku na nájom pre ľudí, ktorí si nájdu prácu mimo bydliska, či rozšírenie možností získať absolventskú prax a dodatočné vzdelanie prostredníctvom rekvalifikačných kurzov - tieto zmeny prináša novela zákona o službách zamestnanosti, ktorá nadobúda od dnešného dňa účinnosť.


Právnu normu pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Rezort práce chce vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí si vedia nájsť dlhodobejšie zamestnanie mimo svojho trvalého bydliska v regiónoch Slovenska vzdialených viac ako 70 kilometrov (km).

Zavádza preto nový príspevok na podporu mobility, ktorý budú vyplácať úrady práce. Podmienkou je, že si ľudia nájdu riadny pracovný pomer, minimálne však na pol roka. O príspevok budú môcť požiadať do troch mesiacov od vyradenia z evidencie nezamestnaných. Výška príspevku bude 80 % zo sumy ich výdavkov, najviac však 250 eur a v ďalších šiestich mesiacoch najviac 125 eur.

Prostredníctvom novely zákona sa rozširujú aj možnosti pre uchádzačov o zamestnanie získať dodatočné vzdelanie rekvalifikačnými kurzami. "V porovnaní s doterajším právnym stavom, ktorý umožňoval uskutočňovať vzdelávanie a prípravu pre trh práce spravidla v akreditovaných vzdelávacích programoch, sa umožňuje uskutočňovanie vzdelávania a prípravy pre trh práce aj v kurzoch a programoch vzdelávania, ktoré síce nie sú akreditované, ale poskytujú odborné vedomosti, zručnosti a schopnosti potrebné na vykonávanie pracovných činností," uviedlo MPSVR.

Táto zmena sa týka kurzov, ktoré sa robia prostredníctvom osobitných zákonov. Napríklad ide o kurzy pre šoférov vysokozdvižných vozíkov alebo o kurzy na ovládanie špeciálnych zariadení, napríklad kotlov alebo tlakových nádob, prípadne určené na získanie karty vodiča či vodičského preukazu.

Ministerstvo práce zavádza aj ďalšie zmeny, ktoré majú zvýšiť mobilitu pracovnej sily na Slovensku. Odbúrava sa byrokracia pri predkladaní potvrdení na úradoch práce, tiež sa rozširuje absolventská prax aj u živnostníkov, ktorí nezamestnávajú ľudí. Prax totiž podľa rezortu práce ukázala, že mnohé povolania vykonávajú živnostníci bez zamestnancov. Ide napríklad o povolania obuvník, kaderník či kozmetička.

Novela zákona aj predlžuje možnosti získať pracovné povolenie cudzincami mimo EÚ na Slovensku až na päť rokov, avšak len na základe dvojstrannej medzinárodnej zmluvy a len vtedy, ak sa uplatní princíp reciprocity.

Novelou zákona sa tiež rozširuje okruh dôvodov, pre ktoré môže byť uchádzač o zamestnanie vyradený z evidencie úradu práce. Stane sa tak vtedy, ak uchádzač o zamestnanie bez vážnych dôvodov nebude plniť podmienky účasti na aktívnych opatreniach trhu práce, ktoré boli písomne dohodnuté medzi ním a úradom práce. Rezort práce chce touto zmenou zabezpečiť, aby sa uchádzači o zamestnanie zapájali do aktívnych opatrení na trhu práce a aby plnili podmienky, ktoré si s úradom dohodnú.

"V aplikačnej praxi sa predpokladá, že súčasťou písomne dohodnutých podmienok bude aj písomné poučenie uchádzača o zamestnanie o tom, že ich nesplnenie má za následok jeho vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie," uviedlo MPSVR SR.

 

(31.12.2015)

Zdroj: TASR, teraz.sk - http://www.teraz.sk/ekonomika/ludia-ktori-sa-zamestnaju-mimo-bydli/174024-clanok.html