RADÍME: Nahlásiť kontakty poisťovni je povinnosť, ale aj výhoda

Publikované: 7.6.2016

Ak má napr. živnostník v Sociálnej poisťovni nahlásený aktuálny telefonický a e-mail, v prípade problému s platbou dostane správu, dozvie sa o nedoplatku rýchlo a môže ho okamžite riešiť.

Sociálna poisťovňa (SP) už viac ako rok oznamuje živnostníkom, ostatným SZČO a najnovšie aj zamestnávateľom dlh na aktuálnom poistnom. Je to ústretová služba pre odvádzateľov poistného, ktorí sa cez sms a e-mailové správy dozvedia o nedoplatku na poistnom za predošlý mesiac.

Ak má napr. živnostník v Sociálnej poisťovni nahlásený aktuálny telefonický a e-mailový kontakt, v prípade problému s platbou dostane správu, dozvie sa o nedoplatku rýchlo a môže ho okamžite riešiť. Predíde tak narastaniu penále, ktoré je 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania, alebo ďalším zákonným krokom pri vymáhaní dlhu. Pravidelná aktualizácia kontaktných údajov v SP je preto v záujme každého odvádzateľa poistného.

"Sociálna poisťovňa potrebuje aktuálne kontaktné údaje aj v súvislosti s povinnosťou oznamovať vznik poistenia samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). V tejto súvislosti má SZČO, ale i každý odvádzateľ poistného povinnosti voči Sociálnej poisťovni a k tým základným patrí oznámiť príslušnej pobočke zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt do ôsmich dní od zmeny," hovorí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Kontaktné údaje možno oznámiť jednoducho, a to prostredníctvom e-mailovej adresy Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Zmenu mena, priezviska a trvalého pobytu treba naďalej hlásiť SP prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby.

 

(07.06.2016)

Zdroj: TASR, teraz.sk - http://www.teraz.sk/ekonomika/radime-nahlasit-kontakty-poistovni/201529-clanok.html