Matovič predstavil tretiu časť daňovej reformy. Firmám plánuje znížiť daň z 21 na 19 percent

Publikované: 22.11.2021

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) chce firmám znížiť dane, zaplatiť to majú aj vyššie dane pre banky.

Tretí deň zo série predstavovania daňovej reformy bol vyhradený pre zdaňovanie firiem. Pre podnikateľov a firmy má priniesť podľa slov šéfa rezortu financií Igora Matoviča (OĽaNO) viac slobody. Jeho cieľom je preliať peniaze od bohatých firiem, teda aj štátnych, k malým a stredným podnikateľom.


Tretia časť reformy, teda zdaňovanie firiem, má tri časti.

Pre firmy plánuje Matovič zaviesť zníženie dane – z 21 na 19 percent. Ročne by to znamenalo výpadok v štátnom rozpočte na úrovni 273 miliónov eur.

Šéf rezortu financií chce zaviesť tiež „flexibilné odpisy majetku“. Firmy by si mohli po novom dodatočne znížiť základ dane až o 50 percent tým, že ľubovoľne urýchli odpis produktívneho majetku.

Treťou novinkou pre podnikateľov má byť takzvané skupinové zdaňovanie. Týkať sa to má predovšetkým takých firiem, ktoré majú rovnakých majiteľov. V praxi sa majiteľ viacerých firiem môže rozhodnúť pre jedno zdanenie svojich firiem, ak si medzi nimi vysporiada zisky a straty.

Tieto tri opatrenia by mali stáť štátnu kasu približne pol miliardy eur.


Výpadok peňazí chce minister financií sanovať z viacerých zdrojov:

Zvýšením dane z dividend chce získať 26 miliónov eur. Zavedením e-faktúry by mohlo podľa návrhu priniesť 127 miliónov eur. Zavedenie e-faktúr je niečo ako bolo zavedenie e-kasy. Matovič tvrdí, že podobne je to zavedené aj v Maďarsku, kde sa im to osvedčilo. Tretím zdrojom financovania sú vyššie dane pre banky a oligo/monopoly. „Nepotešíme bohatých,“ hovorí na margo vyšších daní pre banky minister financií, podľa ktorého ho čakajú rokovania s bankovým sektorom. Opatrenia proti podvodom by mohli priniesť navyše 60 miliónov eur a „dynamické efekty“ 100 miliónov eur.

Matovič vyhlásil, že predstaví ešte ďalšie dve zmeny – pre živnostníkov a v oblasti stravovania – na samostatných tlačovkách.

Systém pre živnostníkov chce upratať, podľa neho tam je „bordel“. Podľa neho bude jedna skupina živnostníkov veľmi spokojná a druhá menej spokojná.

S jeho reformou súhlasí koaličná Sme rodina a strana Za ľudí, no očakáva odpor a „sabotovanie“ zo strany iného koaličného partnera – Sloboda a Solidarita.


Zdroj: https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/607305-nazivo-matovic-predstavuje-tretiu-cast-danovej-reformy/