EÚ a Vietnam podpísali v nedeľu dohodu o voľnom obchode

Publikované: 3.7.2019

Dohoda s EÚ zahŕňa aj pravidlá týkajúce sa pracovných práv a ochrany životného prostredia a duševného vlastníctva.

Vietnam a Európska únia (EÚ) podpísali v nedeľu dlho očakávanú dohodu o voľnom obchode. Ide o jednu z najambicióznejších zmlúv európskeho bloku v Ázii v čase, keď vo svete narastajú obavy z protekcionizmu. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Za prítomnosti vietnamského premiéra Nguynena Xuana Phuca dohodu v kongresovej sále v Hanoji podpísali eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a rumunský minister pre podnikanie a obchod Stefan-Radu Oprea.

Podľa dohody EÚ a Vietnam odstránia 99 % všetkých ciel. Dohoda tiež zníži necolné prekážky, ktorým čelí EÚ, a zároveň otvorí vietnamský trh služieb a verejného obstarávania spoločnostiam z EÚ.

Komisárka Malmströmová ju privítala ako „dôležitý míľnik“ medzi obchodnými partnermi. Dohoda nadobudne platnosť až po jej ratifikácii, ku ktorej by mohlo dôjsť do konca roka.   Vietnam označil dohodu známu pod skratkou EVTFA za potenciálne veľmi prínosnú pre jeho ekonomiku. Odhaduje, že v dlhodobom časovom horizonte by mohla zvýšiť rast jeho hrubého domáceho produktu (HDP) o 15 %.

K jej podpisu došlo po ďalšej významnej udalosti. V piatok (28.6.) uzavrela EÚ dohodu a obchodným blokom Mercosur z Južnej Ameriky.

Vietnamská proexportne orientovaná ekonomika získa vďaka dohode otvorený prístup na európsky trh. Očakáva sa, že posilní vývoz svojich hlavných artiklov, ako sú textil, obuv, smartfóny a počítačové komponenty.

Európskym krajinám zase umožní väčší prístup na vietnamský trh s 95 miliónmi obyvateľov a rýchlo rastúcou spotrebiteľskou triedou.

Dohoda s EÚ zahŕňa aj pravidlá týkajúce sa pracovných práv a ochrany životného prostredia a duševného vlastníctva.

 

Zdroj: http://www.teraz.sk/ekonomika/eu-a-vietnam-podpisali-v-nedelu-dohod/404600-clanok.html